2019 GSM Brána

Dostal jsem poptávku na mailing a SMS pro obce jako náhražku obecního rozhlasu. Základem je webová stránka, ve které jsou kontakty na občany email nebo telefon, případně obojí s parametrem skupin, např. bydlí u potoka, nebo amatérský hasič. „Crontab“ na plánování zpráv a samotný formulář pro odesílání. Celý frontend je AJAX.

Backend už začíná být zajímavý, použitý framework je PHPSlim s pár vlastními úpravami. Chtěli jsme vlastní SMS bránu, ale webovka je na VPS. Řešení bylo oddělit MySQL databázi na vlastní stroj a odesílat z vlastního hardware. Pro bezpečnost je VPS a vlastní hardware propojen VPN cjdns. Tam již běží odesílací skripty v crontabu napsané v php-cli.

Modem pro SMS byl další boj, běžný modemový čínský donge měl poločas zákusu pár hodin. To nebylo dobré. V minulosti jsem ho používal, tak jsem pro jeho reset měl napsaný v assembleru reset natvrdo vypne napájení USB. Ale když modem dostal větší nálož, tak vytuhnul také. Naštění jsem již v minulosti experimentoval se super jednoduchým modemem pro Arduino, padla volba na něj. Pájka, trochu nadávek a byl na USB UART převodníku. AT příkazy stejné, výhra. Pro jistotu ale však stále běží asm watchdog.