Od 2010 Dlouhodobý RoboPES aneb Univerzální základní deska pro mobilní roboty

Stavím roboty pro zábavu. Tohle již řekla známá animovaná postava Rick Sanchez. Od svých patnácti let dělám nejrůznější jezdící nebo stojící pomocníky. Jsem přesvědčen že 21. století dostatečně nenaplňuje svůj potenciál. Už Karel Čapek měl vizi o budoucnosti, soustřeďme se spíše na pozitivní stránky. Dnes máme konečně dostupnou technologii dokonce za pár dolarů.

Moje dlouhodobá maturitní práce 2006 byla mobilní robot na dálkové ovládání s kamerou a manipulátor. Bohužel se mi nedochovala žádná fotka, na zálohy jsem lempl. Za kterou jsem dostal Speciální cena SPŠ Ostrov, za dlouhodobou maturitní práci Mobilní robotika.

Pokračoval jsem i na VŠ 2007 kde jsem robota výrazně zmenšil a dostal Speciální cenu ZČU za prezentaci školy na Robotickém dnu Praha 2006.

Záliba v robotech mě bude asi pronásledovat do konce života protože mám jasný sen, vizi, kde by měla skončit.

Kolem roku 2015 jsem se rozhodl, že robot nebude jen nedokončený projekt, ale stane se standardním domácím spotřebičem. Požadavek jsem měl, ať něco uveze a poseká mi zahradu. O rok později jsem ho dokončil, jezdil alespoň na vysílačku, ale už mě nebolela záda od věčného stěhování a z běhání za sekačkou se stala docela zábava. Jeho skon nastal tehdy, když benzínový motor vypověděl službu a kliková hřídel opustila své obvyklé místo.

Poučen předchozími nezdary, slepýma cestama vývoje a hlavně požadavkem na plně automatickou verzi jsem se pustil do verze 2.

Základem jsou tři Arduino desky. První řeší jen motor. Druhá kompas a gyro. Třetí dělá HMI a komunikaci s XBox přijímačem. Všichni se navzájem hlídají, pro manuál nemusím čekat než nabootuje čtvrtá deska s Linuxem, která bude řešit automatiku. Automatické řízení již dostává jasné obrysy.