Od 2013 dlouhodobý HydroFa

Motivace vymyslet plně automatickou hydroponii byla má lenost jezdit nakupovat zeleninu do města. Později jsem nacházel další výhody, jako řiditelné květenství nebo pozastavit zrání plodů. Zároveň trochu toho geekovství, hackingu hledání limitů co mi příroda ještě dovolí.

V roce 2013 jsem měl první nesmělý pokus s hydroponií. Obrovské EC a Ph létalo z extrému do extrému.

V roce 2014 začal vývoj HydroFA. Stavba pokusného skleníku a první pokusy s hydroponií.

2015 první měřitelné pěstební výsledky

Měl jsem i minulosti takovou představu kompletně bioeko verze. Na saláty dobré, jen mi je sežrali slimáci.

Počátky plně automatické verze nebyli snadné. Měření všech veličin stálo kolem 2000 kanadských dolarů, však dodnes jej používám na dummy testing HydroFA. O kompletní řízení se staral starý IBM ThinkPad, regulace byla napsaná v PHP-Cli. Trochu se vyhrazuji proti Pythonu, když začnou trable a jsem někde mimo základnu tak nejsem schopen překousnout editaci v nano nebo vi přímo v konzoli. Krizový scénář, přes SSH se připojit na router, z něho který vidí do routované sítě dalším SSH a můžu něco řešit. Někdo by namítal že tohle řeší GIT, ale už se mi v minulosti párkrát vyplatila změna paramateru jen v SSH klientu v iPhone.

V roce 2019 mě napadlo co takhle se o mé letité úsilí podělit na veletrhu kutilů. Moje představa byla ukážu to světu a pokusím se o Startup. Moje domácí verze byla napsaná v PHP-Cli tak že vyžadovala platformu PC-Linux. Avšak to by ale celkový produkt byl drahý a při použití RPi s SD kartou poněkud nevypočitatelný. Měl jsem z průmyslu již vyzkoušené Arduina, továrníci je z nějakého důvodu nemají rádi, asi je považují za kutilskou hračku. Ale v tomto roce se i Siemens takový německý moloch rozhodl pro řadu Siemens IoT2000, která je prakticky klonem Arduina. Tak že Arduina mají vrata do fabrik otevřená, už bylo na čase.

O veletrhu Maker Faire jsem se poprvé dozvěděl v Plzni do Pražského zbývaly necelé dva měsíce. Poslal jsem přihlášku, a v dílně nebyl jediný náznak budoucí verze. Nakonec vše dobře dopadlo a prezentace proběhla dobře. Ale sen o akčním Startupu se začal rozplývat. Jsem dobrý vizionář, programátor dokonce i team umím vést do zdárného konce. Ale markeťák a prodejce nejsem.

Dummy testing, nového arduino řízení

Kamarád a kolega navrhnul super rám. Pro sériovou výrobu je ho potřeba výrazně zjednodušit.

Výstava proběhla nadmíru dobře